Aby sme životom kráčali ľahučko ako pierko, bez bolesti a najmä dlho, potrebujú naše chodidlá trocha viac ako iba občasnú úľavu u pedikérky. Starostlivosť o pokožku nôh je v zime veľmi dôležitá. Nosenie uzavretých topánok, chlad a suchý vzduch môžu spôsobiť nepríjemné problémy, ktoré môžu vyústiť až v obťažujúce kožné choroby. Preto sa oplatí nájsť si aj v zime pár minút denne a venovať svojim nohám starostlivosť, ktorú si zaslúžia. Obuv Soňa odporúča riadiť sa nasledujúcimi tipmi:
Šetriť v zime na ponožkách sa určite nevypláca. Lacné verzie z tržnice sa prezradia už po pár vypraniach dierami na špičkách, pätách, či uvoľnenou gumičkou lemu. Kvalitné ponožky s vysokým obsahom bavlny chránia nohy pred chladom, odrením a izolujú ich od topánok. Na zimu vyberajte vyššie ponožky, aby vás najmä pri členkových topánkach tzv. kotničkách, neprekvapil sneh, či vietor.
„To chce pokoj a nohy v teple,“ hovorí nesmrteľná hláška. A je to veru pravda, studené nohy môžu byť príznakom nedostatočného prekrvovania končatín a dokážu pekne potrápiť. Často bývajú problémom hlavne u dievčat a žien. Predchádzať im môžete napr. pravidelným pohybom, ktorý prekrvenie podporuje. Pokiaľ potrebujete nohy rýchlo zahriať, napustite si vaňu a nohy desať minút máčajte. Potom ich nakrémujte, oblečte do teplých ponožiek a schovajte pod perinu.
Na kvalitnej zimnej obuvi by ste nemali šetriť. Vyššia čiastka, ktorú zaplatíte za pevné topánky od renomovaného výrobcu, sa vám vráti hneď niekoľkokrát: nohy vám poďakujú za pohodlie, ušetríte čas strávený reklamáciou lacných čižiem, ktoré dlho nevydržia, a získate obuv so životnosťou možno aj niekoľko sezón. Zimná obuv by mala byť vodeodolná, túto vlastnosť ešte po zakúpení podporte ošetrením impregnačným sprejom. Pri skúšaní myslite na to, že zimné topánky je lepšie voliť o niečo väčšie, aby vás neoziabali nohy. Vyberajte čižmy s dôkladným vnútorným vyteplením. Kupujte najlepšie kvalitné kožené topánky, ktoré umožnia nohám dýchať, sú najpoddajnejšie, prsty sa vzájomne netlačia a nohy sa v nich tak nepotia.
Rovnako ako pri nechtoch na rukách, rastie prebytočná kožtička i okolo nechtov na nohách. Na jej odstránenie môžete použiť rovnaké prostriedky ako pri manikúre. Na odstránenie stvrdnutej kože na chodidlách pristupujte opatrnejšie a rezervujte si radšej väčšie množstvo času. Kožu je totiž potrebné najskôr nechať zmäknúť vo vodnom kúpeli so špeciálnymi zložkami. Po dostatočnom odmočení odstráňte kožu pomocou špeciálnych nástrojov ako je pemza či strúhadlo na stvrdnutú kožu.